Okolie Kvašova

 

 

LEDNICKÉ ROVNE

Ležia 7 km od Kvašova.V roku 1892 tu založil Jozef Schreiber skláreň. Od jej založenia sa stále rozširovala a výrobky dnešného závodu sa prezentujú čoraz viac za hranicami Slovenska. Návštevníkov Lednických Rovní v prvom rade zaujme krásny barokový kaštieľ, zrekonštruovaný v roku1860 v romantickom slohu, v ktorom sa v súčasnej dobe nachádza Slovenské sklárske múzeum. Okolo neho sa rozprestiera park s botanickou záhradou s rozlohou 20 hektárov, v ktorom sa nachádzajú domáce aj cudzokrajné dreviny. Okolie Lednických Rovní poskytuje množstvo nenáročných turistických trás. Medzi najznámejšie patria výlety k zrúcanine hradu Lednica a k Lednickému bradlu - chránenému prírodnému výtvoru (nad obcou Lednica).

 

KÚPELE NIMNICA

Kúpele Nimnica sú najmladšie kúpele na Slovensku pri slanom alkalicko-zemito-uhličitom prameni s čiastočným obsahom jódu. Prameň bol náhodne nájdený pri stavbe Nosickej priehrady v roku 1952. Od roku 1959 sa tu v štyroch liečebných domoch liečia nešpecifické ochorenia dýchacích ciest a chorôb z poruchy látkovej výmeny. Centrom liečebných procedúr je moderná budova balnoterapie. Atraktivitou je vodná nádrž Priehrady mládeže. Turistický chodník vedie na výhľadový vrch Holíš, pod ktorého úpätím je salaš.

 

BELUŠSKE SLATINY

Rekreačné a turistické stredisko asi 10 km od Púchova. Tesne po prvej svetovej vojne tu vybudovali kúpele. V kúpeľoch sú celkovo tri zemito-sírnaté pramene na liečenie reumatických, vnútorných a kožných ochorení. V Belušských Slatinách sú možnosti na oddych a rekreáciu, čo umožňujú ubytovacie zariadenia s kompletnými službami.

 

LAZY POD MAKYTOU

Obec 22 km od Púchova dlhá cca 7 km. Má viacero osád – Dubková, Potok, Rieka, Tisové, Mladoňov, Čertov, s dobrými lýžiarskymi terénmi, Makytka – najvyššie položená osada Lazov. Z Čertova je východisko na viacero turistických chodníkov. K najkrajším patrí chodník po hrebeni Javorníkov cez Portáš. V zime sa táto oblasť mení na vyhľadávané lyžiarske stredisko s viacerými lyžiarskymi vlekmi.

 

Vršatské bradlá a hrad Vršatec

Vršatské bradlá sú mohutným vápencovým masívom, ktorý je výraznou prírodnou dominantou stredného Považia. Sú neprehliadnuteľné a viditeľné už zďaleka. Bradlá majú formu ihiel, stien a veží, ktoré sa vypínajú nad lesmi Bielych Karpát. Oblasťou vedie náučný chodník, ktorý sa začína v obci Vršatské Podhradie.

PRÍSTUP:  Cez Pruské do obce Vršatské Podhradie. Z autobusovej zastávky je to k zrúcanine hradu Vršatec asi 10 minút pešo.

GPS: 49°04’03“ N, 18°09’11“ E

WEB: www.masvrsatec.sk